Bokningssystem av plats i verkstäder och projektrum(English version)

 

Först några viktiga saker att tänka på:

 

·      5’or, 3’or och de 4 studenter i 4’an som har utställning i höst har företräde och dessa personer har rätt att boka 1 vecka i förväg

 

·      Alla andra har rätt att boka 48 timmar i förväg, vänligen respektera detta

 

·      Ni måste alltid boka plats, oavsett hur kort tid ni skall befinna er i lokalen

 

·      Avboka om du inte behöver din plats

 

·      Behöver ni handledning så bokar ni det med verkstadslärarna direkt, detta system är endast för att boka fysisk plats på skolan

 

·      Administratören kan ta bort bokningar om regler ej följs

 

·      Har ni synnerliga själ att boka plats mer än 1 vecka i förväg så kan ni kontakta Fredrik Reuterswärd på fredrik.reutersward@kkh.se

 

Gå till bokningen, nedan finns en kort introduktion

 

Ansvariga lärare:

 

Verkstad

Namn

Email

Telefon

3D-lab

Martin Christensen

martin.christensen@kkh.se

 

Analog darkroom

Björn Larsson

Bjorn.Larsson@kkh.se

0768 50 12 36

Brons

Anneli Scheutz

Anneli.Scheutz@kkh.se

0707 53 51 92

Metal

Göran Svenborn

Goran.Svenborn@kkh.se

0701 70 86 86

Frigolit

Lars Hammarström

Henrik Ekesiöö

Guangjuan Zhang

lars.hammarstrom@kkh.se

Henrik.Ekesioo@kkh.se

Guangjuan.Zhang@kkh.se

0736 26 34 86

0732 16 46 73

0720 76 88 80

Mindep – Digital darkroom

Carl Johan Erikson

Carl.Johan.Erikson@kkh.se

0707 50 40 15

Mindep – Photo/Greenroom

Carl Johan Erikson

Carl.Johan.Erikson@kkh.se

0707 50 40 15

MindepProdject rooms

Carl Johan Erikson

Carl.Johan.Erikson@kkh.se

0707 50 40 15

Mindep – Video

Mikael Beckman-Thoor

mikael.beckman.thoor@kkh.se

0768 50 12 32

Plast

Lars Hammarström

Henrik Ekesiöö

Guangjuan Zhang

lars.hammarstrom@kkh.se

Henrik.Ekesioo@kkh.se

Guangjuan.Zhang@kkh.se

0736 26 34 86

0732 16 46 73

0720 76 88 80

Ramverkstaden

Annette Felleson

Annette.Felleson@kkh.se

0768 50 12 33

Risografen/Plotter

Carl Johan Erikson

Carl.Johan.Erikson@kkh.se

0707 50 40 15

Sculpture

Lars Hammarström

Henrik Ekesiöö

Guangjuan Zhang

lars.hammarstrom@kkh.se

Henrik.Ekesioo@kkh.se

Guangjuan.Zhang@kkh.se

0736 26 34 86

0732 16 46 73

0720 76 88 80

Sound studio

Mikael Beckman-Thoor

mikael.beckman.thoor@kkh.se

0768 50 12 32

Träverkstaden

Annette Felleson

Annette.Felleson@kkh.se

0768 50 12 33

 

 

 

 

 

 

 

Bokning:

 

·      När du kommer till bokningssystemet så ser du uppe i mitten dagens datum, under det så finns en rulllista med de olika verkstäderna, här väljer du vilken verkstad du vill boka eller se vilka andra bokningar som är gjorda

 

·      Beroende på antalet platser i verkstaden så finns en eller flera kolumner som var och en kan bokas, skulptur har tex 6 platser medan ljudstudion bara har en plats

 

·      För att göra en bokning måste du logga in, uppe i högra hörnet hittar du ”Log in”, du loggar in med samma användarnamn och lösenord som du har till tex mailen (Office365)

 

·      Välj den verkstad du vill boka, bläddra fram till den dag du vill boka och klick på tiden du vill börja ditt pass, fyll i ditt namn och se till så att start och sluttid stämmer samt att du bokar rätt verkstad/plats och spara sedan. Du får ett mail med en kalenderbokning som konfirmation samt att din bokning nu syns i systemet

 

 

Ändra eller ta bort din bokning:

 

·      Ta fram din bokning och klicka på den

·      Nu har du valen att editera eller radera din bokning